życie z niedoczynnością

Zadymiona tarczyca

napisała Daria Kikoła 31 maja 2015 6 komentarzy

Nikotyna szkodzi zdrowiu – każdy z nas to wie. Nie muszę chyba rozpisywać się nad konsekwencjami – skróceniem długości życia, rakiem płuc czy rakiem jamy ustnej. Pokusa jest czasami silniejsza niż rozwaga – potrzebujesz sposobu na odstresowanie? Sięgasz po papierosa. Wszyscy w towarzystwie palą? Nie chcesz być odludkiem. Sięgasz po papierosa. A nawet jeśli nie, to wdychasz trujący dym.

Nie będę próbowała przekonać Cię do porzucenia palenia, chociaż dziś świętujemy Dzień bez papierosa. Zastanawiałaś się kiedyś jaki wpływ mają papierosy na naszą tarczycę?

Pogrzebałam nieco w badaniach amerykańskich naukowców i oto co udało im się ustalić:

Tytoń zawiera substancje, które nie pozostają obojętne dla zdrowia naszej tarczycy; podczas spalania tytoniu może zostać wydzielony cyjanek, który hamuje wchłanianie jodu i syntezę hormonów tarczycy. Dodatkowo badania wykazały, że niedoczynni palacze częściej cierpią na powiększenie płatów tarczycy.

Jak wskazują wyniki badań opublikowane w  Journal of the American Medical Association regularne palenie znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia choroby Gravesa-Basedowa, do której objawów należą m.in.wole tarczycowe czy wytrzeszcz oczu. W tym samym artykule stwierdzono, że palenie tytoniu może jeszcze bardziej pogłębiać wytrzeszcz u osób, które już cierpią na to schorzenie.

Ja już nie sięgnę po fajki. A Ty jak radzisz sobie z pokusą palenia?

Przeczytaj

6 komentarzy

Ewelina 31 maja 2015 z 22 h 25 min

Ja rzuciłam 😉 nie palę juz ponad 3 miesiące czuje się lepiej i zdrowiej chociaż początki były trudne i trochę mnie przybyło ale nie wrócę i strasznie mi zaczęły śmierdzieć fajki 😉 i jestem z siebie dumna już nie dobijam mojej tarczycy 🙂

Odpowiedz
ewuszka 1 czerwca 2015 z 10 h 27 min

I teraz już wiem, dlaczego coraz gorzej się czułam. Mam stwierdzoną niedoczynność. Przekonałaś mnie, jakoś rzucę. 🙂

Odpowiedz
anita 2 czerwca 2015 z 5 h 27 min

Ciężko jest to zrobić ale jak mus to mus

Odpowiedz
flamenco88 3 czerwca 2015 z 12 h 33 min

Ja nigdy po papierosa nie sięgnęłam to i problem mnie nie dotyczy ;). Całe szczęście. Niestety przegrywam ze słodyczami.

Odpowiedz
Jak chronić tarczycę? | Aktywnie z niedoczynnością 14 czerwca 2015 z 11 h 36 min

[…] jak pisałam w artykule „Zadymiona tarczyca” jedną z częstych przyczyn chorób tarczycy i choroby Gravesa-Basedowa jest palenie papierosów. […]

Odpowiedz
Anonim 29 grudnia 2017 z 9 h 22 min

Dla mnie to będzie problem, ponieważ od kilkunastu lat nie piję alkoholu (uwielbiam samochody, na imprezach zawsze jestem szoferem).
Ale też nie palę dużo – 1-2 dziennie. Palę, bo lubię, a nie dlatego, że muszę. Trudno będzie odmówić sobie przyjemności.

Cieszę się, że do Ciebie trafiłam. Dużo ważnych i ciekawych informacji tu znalazłam.

Odpowiedz

Podziel się opinią!