życie z niedoczynnością

Jak chronić tarczycę?

napisała Daria Kikoła 14 czerwca 2015 6 komentarzy

Może to tylko przypadek, ale w ostatnich tygodniach obserwuję wokół siebie coraz więcej osób, które właśnie dowiedziały się o tym, że mają niedoczynność tarczycy.  Jedno z najczęstszych pytań, które padają to „jak mogłam temu zapobiec?”

O przyczynach niedoczynnności możesz przeczytać tutaj. Niestety, medycyna nie potrafi jeszcze podać jednoznacznej odpowiedzi na to, co wywołuje niedoczynność tarczycy.

Możesz jednak podjąć kilka prostych kroków, aby chronić ten arcyważny gruczoł o kształcie motylka. Lektura obowiązkowa dla niedoczynnych i wszystkich, których jeszcze nie dopadła niedoczynna epidemia.

Zdjęcie rentgenowskie? Tylko z kołnierzem ochronnym!

rentgen

Za każdym razem, gdy wybieramy się na prześwietlenie – czy to z polecenia dentysty, czy też ortopedy, zawsze zadbajmy o to, aby nasza tarczyca nie była niepotrzebnie narażona na promieniowanie, które stanowi jeden z największych czynników ryzyka. Jako pacjent zawsze masz prawo poprosić o kołnierz ochronny, przypominający „śliniaczek” dla dorosłych.

Rzuć palenie i unikaj palaczy!

IMG_3480 (1)Tak jak pisałam w artykule „Zadymiona tarczyca” jedną z częstych przyczyn chorób tarczycy i choroby Gravesa-Basedowa jest palenie papierosów. I nie chodzi o slogan „palenie szkodzi zdrowiu” – rodanki, substancje toksyczne, które znajdziemy w papierosach to  płachta na byka-  chwila przyjemności może skutkować szeroką gamą wcale nie przyjemnych objawów.

„Na pewno nie mam Hashimoto”

hashimot

TSH w normie – lekarz rodzinny wzruszył ramionami, a Ty wciąż borykasz się z symptomami niedoczynności? Przyjmujesz już leki, ale nie widzisz poprawy? Czekasz na pierwszą wizytę u endokrynologa?

Niestety, wciąż tak się zdarza, że lekarze odsyłają nas z diagnozą „ma pani niedoczynność”, ale nie informują nas czy niedoczynności nie towarzyszy przypadkiem Hashimoto. Upewnij się, że lekarz zadbał o to, abyś zrobiła USG tarczycy oraz test na obecność przeciwciał antyTPO i antyTG.

Pamiętaj, że jeśli masz niedoczynność to w 90% masz Hashimoto. Co zrobić, żeby poczuć się lepiej? Mi pomogło wykluczenie produktów zawierających gluten.

Przecież soja jest taka zdrowa!

sojaa

Jeśli masz już niedoczynność, unikaj soi jak ognia! Jeśli nie, nie przesadzaj z uleganiem modzie na produkty sojowe – nic się nie stanie, jeśli od czasu do czasu sięgniesz po tofu, tempeh, czy zupę miso. Jednak nadmierne spożywanie proszków, tabletek i smoothies zawierających soję może skutkować zaostrzeniem auto-ataku ze strony układu immunologicznego.

Podstępne fluorki

use-fluoride-toothpaste-1

Fluorki – dostępne wszędzie – w płynach do płukania jamy ustnej, w paście do zębów, a nawet w wodzie mineralnej były kiedyś stosowane jako lek na nadczynność tarczycy. Fluorki skutecznie rozleniwiają tarczycę, dlatego czytaj etykiety i upewnij się, że unikasz produktów z ich wysoką zawartością.

Jak myślisz – w jaki sposób możemy jeszcze chronić tarczycę?

Podziel się w komentarzach!

Źródło: http://thyroid.about.com/od/thyroidbasicsthyroid101

Przeczytaj

6 komentarzy

Ilona Popławska 14 czerwca 2015 z 12 h 02 min

prześwietlenie szyi miałam w lutym, to możliwe że skoczyło mi TSH.

Odpowiedz
AllOne 14 czerwca 2015 z 15 h 48 min

Tyle razy w życiu miałam robione prześwietlenie i nigdy nie zakryto mi szyi :/ Teraz będę uważać i domagać się swego! Dzięki za podpowiedź 🙂

Odpowiedz
FITUJEMY! 14 czerwca 2015 z 18 h 51 min

wspaniałe porady! o większości nie miałam pojęcia

Odpowiedz
Niemodelka 16 czerwca 2015 z 16 h 06 min

Świetny post! I ogólnie wspaniały blog 🙂

Odpowiedz
Bogumiła 23 lutego 2016 z 10 h 37 min

No tak., jestem Hashi, ale też mam wyciętego guza jelita z kawałkiem jelita grubego ( 2 lata temu) ; w związku z tym potem ( i przedtem) miałam kilkakrotne ( już 4x) badanie tomografem, gdzie podaje się jod do krwi jako kontrast. takie badanie będę miała co najmniej 1 x w roku; obecnie nie mam zaleconych żadnych leków i nie biorę nic, prócz rutinoscorbinu i czasem hepatilu na wątrobę ( mam też usunięty woreczek żółciowy – 3 lata temu). Jestem pod kontrolą lekarzy, także endokrynologa.
Staram się prawidłowo odżywiać, jednak szlabanu na słodycze nie mogę opuścić i już.
Szczególnie wieczorem. I ucieszyła mnie informacja, że wieczorem mogę pić i jeść owoce. Myślę, że mogę, bo mi to nie przeszkadza. Często wypijam 2-3 duże kubki świeżego soku z jabłek i marchwi po południu + wieczorem. Inne objawy takie jak u większości Hashi.
Pozdrawiam i życzę wytrwałości

Odpowiedz
Madzia 5 grudnia 2016 z 23 h 35 min

Hej, napiszesz coś o tarczycy nadczynności? 🙂

Odpowiedz

Podziel się opinią!