inne

Czym różnią się Euthyrox, Letrox i Novothyral?

napisała niedoczynna 4 września 2017 23 komentarze
tarczyca tabletki

Gdy po raz pierwszy opuszczasz gabinet endokrynologa, pewnie nie za bardzo zastanawia Cię, co wypisano na recepcie. Roztrząsasz za to fakt, że najprawdopodobniej będziesz łykać to coś do końca życia, a Twój wewnętrzny buntownik nieustannie pyta „ale jak to? „, „dlaczego ja?”. Ostatnio postanowiłam zmienić endokrynologa i zasypać go lawiną pytań na temat syntetycznego hormonu tarczycy. Bo mam takie prawo 😉 

Mam dla Ciebie bezcenną poradę! Jeśli tak ja, postanawiasz wreszcie zmienić endokrynologa, bo każda kolejna wizyta wygląda następująco: „Wszystko w normie. Powinna pani czuć się dobrze”, recepta i do zobaczenia za pół roku – rzuć go. A na pierwszej wizycie u nowego endo zrób dokładnie to, czego nie robi się na pierwszej randce – narzekaj na byłego. Gdy w gabinecie wspomniałam o tym, że poprzedni endokrynolog popadł w rutynę i nie odpowiadał na moje pytania, nowemu aż błysnęły oczy. Wyszłam z gabinetu po ponad 50 minutach, z odpowiedziami na moje wątpliwości i skierowaniem na badania w kierunku insulinooporności. W głównej mierze moje pytania dotyczyły właśnie tytułowej „pigułki szczęścia”.

O co chodzi z tą całą trójką tarczycową?

Tak jak wspominałam w ebooku „Jak ćwiczyć z niedoczynnością tarczycy?”, najczęściej niedoczynność tarczycy diagnozuje się oznaczając poziom tyreotropiny (TSH) – hormonu, który wytwarzany jest uwaga! – nie przez tarczycę, a przez przysadkę mózgową. To właśnie hormon TSH odpowiada za stymulację produkcji trijodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4) przez tarczycę. Dopiero osiągnięcie optymalnego poziomu każdego z tych trzech hormonów daje nam szansę na lepsze samopoczucie. Właśnie dlatego tak istotne jest, aby regularnie badać całą trójkę tarczycową (TSH, ft3, ft4).

Ok, wiemy już, że samo TSH niewiele nam powie. A tak najprościej – za co odpowiadają ft3 i ft4?

Ft4 wykazuje, czy tabletka jest dobrze wchłaniania i jak nasz organizm magazynuje hormon. Ft3 natomiast pomaga nam prześledzić dostarczanie hormonu do komórek (czy tabletka spełnia swoje zadanie). Jeśli tak jak ja, możesz pochwalić się wysokim ft4 i niskim ft3, oznacza to, że masz problem z konwersją. Napiszę o tym już wkrótce, gdy tylko sama rozprawię się z tym problemem:-)

Czy trójka tarczycowa wystarczy, aby odpowiednio dobrać nam lek? Czym różnią się trzy najczęściej przepisywane leki na niedoczynność tarczycy?

1. Euthyrox – przepisywany lekką ręką

Euthyrox-N-tabletki

Założę się, że u większości z nas to był pierwszy lek na niedoczynność tarczycy. I wciąż nie mogę przestać się dziwić. W 90% procentach przypadków przyczyną niedoczynności jest Hashimoto – autoimmunizacyjne zapalenie tarczycy. Autoimmunizacji bardzo często towarzyszą nietolerancje pokarmowe – w tym nietolerancja glutenu i laktozy (oczywiście, jeśli nie możesz żyć bez bułeczki i mleka najlepiej wykonać test na nietolerancje), które mogą prowadzić do nieszczelności jelit i znów – do problemów z konwersją, bo przecież 1/5 konwersji zachodzi właśnie w jelitach. Dlaczego zatem nagminnie przepisuje się nam lek zawierający laktozę?

Więcej o Euthyroksie przeczytaj tutaj.

Jeśli pomimo zażywania Euhtyroxu wciąż nie czujesz się lepiej, przeczytaj o 6 najczęściej popełnianych błędach przy przyjmowaniu hormonu.

2. Letrox – przyjazny zamiennik

letroxLetrox jest całkiem podobny to Euthyroxu (również dostarcza nam tylko lewotyroksynę, czyli samo T4). Natomiast jest to lek w wersji przyjaznej osobom, które podejrzewają u siebie nietolerancję laktozy (Letrox nie ma laktozy w składzie). Jeśli stwierdzono u Ciebie Hashimoto, na USG tarczycy widać ogniska zapalne lub przeciwciała A-TPO i/lub A-TG są podwyższone lub jeśli zauważasz u siebie problemy jelitowe, gdy spożywasz nabiał – poproś o zmianę leku na Letrox. Receptę na Letrox może wypisać Ci nawet lekarz rodzinny. Uwaga! Jeśli przyjmujesz niską dawkę hormonu może być Ci nieco…niewygodnie. Letrox nie występuje już w postaci 25 µg.

3. Novothyral – odchodzi do lamusa

novothyralWłaśnie ten lek wzbudził we mnie najwięcej pytań. Novothyral oprócz lewotyroksyny (T4) dostarcza nam również liotyroninę (T3). Brzmi pięknie, szczególnie dla takich przypadków jak ja – źle konwertujących. Jednak moja pani doktor aż się wzdrygnęła, gdy zaproponowałam zmianę na Novothyral.

– Pani Dario, pani chce sobie krzywdę zrobić. Ma pani kołatania serca. A dostarczając T3 bezpośrednio oddziałuje pani właśnie m.in. na serce. Ogólnie w kręgu endokrynologów odchodzi się już od przepisywania Novothyralu – dobranie odpowiedniej dawki wciąż jest problematyczne. Nie zapisujemy tego leku osobom w wieku średnim i starszym. Raczej traktujemy ten lek jako ostatnią deskę ratunku w przypadku osób, których TSH jest wyższe niż 20…I u których wszelkie próby poprawy konwersji suplementacją i dietą się nie powiodły.

Jestem ciekawa, jaki lek przyjmujesz i jak go tolerujesz? A może zrezygnowałeś z syntetyków i sięgasz po NDT (naturalny ekstrakt ze świńskiej tarczycy)? Koniecznie daj znać w komentarzach!

23 komentarze

Ilona 4 września 2017 z 22 h 38 min

Na początku przygody z niedoczynnością tarczycy lekarz przepisał mi novothyral z eutyroxem naprzemiennie (TSH 134) na 10 dni żeby polepszyć wyniki i moje samopoczucie zastrzegł jednak że to dawka uderzeniowa a dłużej nie mogę go brać bo osłabia serce. Podkreślił też że odchodzi się od tego leku i mogę mieć problem z jego dostaniem, ale z doświadczenia wie że taka metoda się sprawdza i u mnie również tak było. Teraz biorę eutyrox i moje samopoczucie jest takie jak przed choroba z czego się cieszę bo wiem jak trudno jest dobrać odpowiednią dawkę

Odpowiedz
Małgorzata 4 września 2017 z 23 h 14 min

Bralam novothyral.4lata ..czulam sie tak okropnie mojapani doktor przepisywala je wszystkim aw zamian od firmy farmaceutycznej jezdzilq nzagranuciczne wycieczki. ..wmawiala mi ze zle samopoczucie i potliwosc i depresja to normalne przy niedoczynnosci i.bedzue ok…..gdybym otrzasnela sie wczesniej i zmienila lekarza nie mialabym takich problemow teraz. …obecnie biore euthyrox250 tak 250 (200 i 50) jestem w 9miesiacu ciazy dzieki mojej nowej pani doktor ktora w pore mi pomogla bo inni lekarze nie dawali szans ze bede w ciazy. ….. Pytajmy bo mamy do tego prawo a jesli mamy watpliwosci zmienny od razu lekarza niektorzy nie maja powolania!!! Pozdrawiam

Odpowiedz
Bo 5 września 2017 z 7 h 14 min

Mam nietolerancje laktozy, ale eutyrox (112) nie powoduje u mnie problemow.

Odpowiedz
Agnieszka 5 września 2017 z 10 h 02 min

Obecnie Novothyral 100. I nie zamierzam z niego rezygnować (całkowite wycięcie tarczycy- rak). Konwersja po 4 latach coraz gorsza, ft4 98% fT3- 8% stąd właśnie zmiana z Eutyroksu. Zero sił, zero koncentracji, nie mogłam się nawet umyć, podniesienie rąk do góry męczyło jak kopanie rowów. Nie życzę nikomu. Obecnie po Novo jest trochę lepiej ale dawnej energii wciąż brak i pojawiły się zaniki pamięci…Długi temat, w hormony trzeba trafić, dawkę dostosować a to wszystko trwa czasami latami.

Odpowiedz
Ewelina 5 września 2017 z 18 h 01 min

Masakra z novotryhalem 3 tygodnie złozka nie wstawalam i psychozy dostalam serce walilo cisnienie nogi rece mnie bolaly nerwica lękowa wyladowala bym na oddziale psychiatrycznym cos okropnego

Odpowiedz
Katarzyna 5 września 2017 z 15 h 01 min

Eutyrox i wszystko super! każdy reaguje inaczej więc też nie można generalizować. regularne badania i zero problemów. Życzę wszystkim zdrowia! 🙂

Odpowiedz
Anonim 5 września 2017 z 19 h 09 min

Macie błąd w opisie novothyrelu

Odpowiedz
niedoczynna 5 września 2017 z 21 h 04 min

Gdzie?

Odpowiedz
Kasia 6 września 2017 z 12 h 39 min

Lewotyroksyna czyli t4, a nie jak jest napisane t3.

Odpowiedz
niedoczynna 6 września 2017 z 13 h 04 min

Poprawione, dzięki za czujność! 🙂

Odpowiedz
Anonim 5 września 2017 z 20 h 41 min

Novothyral 75 i Letrox 50 REWELACJA od dwóch lat. Dziękuję pani dr za pomysł z Novo…

Odpowiedz
Magda 6 września 2017 z 13 h 50 min

Ja swoją przygodę zaczęłam od Euthyroxu. TSH spadło, ale co z tego, skoro nadal czułam się fatalnie? We znaki dawała mi się przede wszystkim okropna senność: zasypiałam gdzie popadło (w pracy, kolejce do lekarza, nawet na koncercie i to na stojąco!). Dopiero zmiana leku na Letrox pomogła mi pozbyć się tego problemu 🙂

Odpowiedz
Magda 6 września 2017 z 13 h 57 min

Ja swoją przygodę zaczęłam z Euthyroxem. Odpowiednia dawka sprawiła, że TSH ładnie spadło, ale co z tego, skoro nadal czułam się beznadziejnie? Dokuczało mi przede wszystkim okrutne zmęczenie i senność: zasypiałam gdzie popadło (praca, kolejka do lekarza, nawet koncert i to na stojąco!). Wystarczyła zmiana leku na Letrox i od razu poczułam się lepiej 🙂 co ciekawe, nie mam Hashimoto, a nietolerancję laktozy podejrzewałam u siebie już wcześniej (choć jej nie diagnozowałam). sądziłam, że „ta mała ilość w tabletce mi nie zaszkodzi”. A jednak! 😉

Odpowiedz
Ania 6 września 2017 z 21 h 32 min

A czy jak już wezmę lek, to w tym czasie czekania ok. 30 minut można pić wodę, czy jest to niewskazane. Nie mogę nigdzie znaleźć informacji na ten temat.

Odpowiedz
Agnieszka 6 września 2017 z 21 h 50 min

nie zgadzam się z tym, że odchodzi się od stosowania novothyralu bzdura! raczej powinno być napisane, że niektórzy lekarze nie mają doświadczenia w stosowaniu novothyralu i co za tym idzie boją się / nie chcą go przepisywać!!!

Odpowiedz
niedoczynna 6 września 2017 z 22 h 06 min

Tak twierdzi lekarz, który wypowiada się w imieniu Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego. Oni odchodzą od novothyralu. Ale nie oznacza to, że wszyscy odchodzą;)

Odpowiedz
Aga 18 września 2017 z 18 h 32 min

Ludzie , dajcie spokój z tymi lekami. Do śmieci z nimi. Przejdzie na dietę elimującą gluten i inne związki w pszenicy a do tego na bok nabiał. Dobre mieszanki ziołowe odtruwające i łagodzące wszelkie zapalenia. Konsekwentnie i do celu !!! Po kilku tyg. lub kilku miesiącach macie wszystkie wyniki w normie.
Skierowanie do szpitala wyrzuciłam jeszcze u Pani endykronolog na jej oczach do śmieci. Poszłam inną drogą i jestem dziś duma z siebie i ze swoich wyników – wszystko w normie 🙂 🙂 🙂 Hashimoto jest przeszłością 🙂 🙂 🙂 Zdrówka wszystkim 🙂

Odpowiedz
Agnieszka 2 października 2017 z 20 h 26 min

Aga zapytam jak poprzedniczka jakie mieszkanki ziołowe stosowałaś?ja nie wiem czy mam faktycznie niedoczynność bo dostałam skierowanie na ktorym bylo ze badanie pod kątem niedoczynnosci.Mam strasznego doła i dopadły mnie stany depresyjne poczucie pustki bezsensu itp i teraz nie wiem czy to wina tarzycy czy czas odwiedzic psychologa.Jak wiadomo lekarz rodzinny hormonow nie przepisze bez konsultacji z endo a do endo kolejka i miejsce za okolo rok,wiec kolo sie zamyka.Pomocy co robic???

Odpowiedz
Helena 15 grudnia 2017 z 4 h 02 min

Witam Age i proszę o skład ziół odtruwających jestem w podobnej sytuacji i nie toleruje laktozy i tabletek euthroksen proszę o odpowiedz

Odpowiedz
Agnieszka 21 września 2017 z 10 h 00 min

Aga, jakie zioła zastosowałaś?

Odpowiedz
Gosia 10 października 2017 z 16 h 02 min

Dzięki za inspirację. Dziś lekarz przepisał na moją prośbę letrox zamiast euthyroxu. Stwierdził, że sprawdza się u trądzikowców. Zobaczymy. 😉 od kilku lat unikam laktozy, a o tabletkach nie pomyślałam wcześniej, myślałam że te śladowe ilości nie mają wpływu.

P.s. Cholernie czuję się senna, nieważne ile śpię. Lekarz stwierdził, że muszę się z tym pogodzić, bo nie może mi zwiększyć dawki (dotychczas euthyrox 100 przy 47 kg). Spróbuję bardziej restrykcyjnej diety, to chyba ostatnia deska ratunku.

Odpowiedz
Anna 16 grudnia 2017 z 17 h 33 min

ja mam problem z konwersja. Ponaga naturalny hormon ze swinki. Dobrze tez dziala sauna i troche basenu. Ale nie jest tak dobrze jak przed choroba

Odpowiedz
Agata 3 stycznia 2018 z 19 h 08 min

Również mam problem z konwersja niestety o śwince się pogorszyło .letroxu nie mogę brać i teraz nie wiem co poczac

Odpowiedz

Podziel się opinią!