symptomy

Bezsenna tarczyca

napisała Daria Kikoła 12 lipca 2015 4 komentarze

Gdy zmagamy się z niedoczynnością tarczycy, jednym z najbardziej uciążliwych objawów jest senność. Potrafimy zasypiać niemal zawsze i wszędzie – na wykładzie, w komunikacji miejskiej, czy tuż po powrocie do domu. „Rytuał popołudniowej drzemki” nie jest obcy niedoczynnym, szczególnie, gdy jeszcze nie wiemy o chorobie lub nie rozpoczęliśmy leczenia.

Często bywa jednak tak, że niedoczynności tarczycy towarzyszy bezsenność. To właśnie moje problemy ze snem zwróciły uwagę lekarzy na problemy gospodarki hormonalnej. Jeśli od ponad miesiąca trudno Ci zasnąć, przekręcasz się z boku na bok, lub jeśli Twój sen jest płytki (wręcz męczący), zdarza Ci się obudzić kilka razy w ciągu nocy, a rano nie możesz podnieść się z łóżka, najprawdopodobniej cierpisz na bezsenność.

Według badań opracowanych przez doktora Jakitowicza zaburzenia funkcji tarczycy stanowią podstawową przyczynę bezsenności aż niemal w 5% zgłaszanych przypadków! O tym jak tarczyca wpływa na nasz sen możecie przeczytać tutaj.

Batalię z bezsennością mam już za sobą, ale wciąż pamiętam jak to jest powitać dzień z ekstremalnym zmęczeniem i worami pod oczami. Przyspieszone tętno? Bóle w klatce piersiowej? Drętwienie kończyn? To tylko kilka atrakcji towarzyszących długotrwałej bezsenności. Nie lekceważ ich! Jeśli stresuje Cię już sama myśl o zbliżającej się nocy, biegnij do lekarza. Jeśli to dopiero początki, możesz wypróbować kilka sposobów, które sprawdziły się w moim przypadku:

Untitled Infographic

Przeczytaj

4 komentarze

Mirka86 25 lipca 2015 z 7 h 53 min

A czy próbowałaś jakis tabletek na sen? Szczerze mówiąć już nie wiem co z tym problemem robić..

Odpowiedz
Anonim 9 marca 2018 z 20 h 06 min

Jes
Idz
Ja mialam to samo idz do lekarza. Diagnoza tarczyca teraz spie jak borsuk

Odpowiedz
Jak pokonać senność i zmęczenie w niedoczynności tarczycy? | Aktywnie z niedoczynnością 7 sierpnia 2015 z 15 h 40 min

[…] Tak, wiem jak to jest trudne – natłok obowiązków, dziecko, problemy z bezsennością? To właśnie sen nas regeneruje, dlatego nie warto zarywać nocek lub decydować się na nocne zmiany w pracy – to może być zbyt duże obciążenie dla niedoczynnego organizmu. Masz problem z bezsennością? Przeczytaj o tym, jak zadbać o higienę snu. […]

Odpowiedz
Ratunku! Nie mogę schudnąć, mam niedoczynność tarczycy – Aktywnie z niedoczynnością 21 września 2016 z 15 h 42 min

[…] Bezsenność i tłuszczyk idą w parze. Ta zmora dotyka najczęściej osoby pracujące w systemie zmianowym, przeżywającym traumę, cierpiącym na hiperprolaktynemię… – lista przyczyn bezsenności może się nie kończyć. Zaburzenia snu powodują zaburzenia w przemianie materii, a co za tym idzie nasz organizm przestawia się na tryb magazynowania. Jak radzić sobie z problemem zarwanych nocek? O „bezsennej tarczycy” pisałam tutaj. […]

Odpowiedz

Podziel się opinią!