badania

Jak często badać tarczycę i co zrobić, by wyniki były miarodajne? + pakiet laboratoryjny dla niedoczynnych!

napisała niedoczynna 21 lutego 2020 2 komentarze

Jeśli od dłuższego czasu wybierasz się na badania, mam nadzieję, że ten tekst Cię zmotywuje, by zatroszczyć się o siebie nie tylko wtedy, gdy zaczynasz odczuwać nasilające się objawy niedoczynności tarczycy. Dziś przedstawiam Wam odpowiedzi na często zadawane przez Was pytania:

 • Jakie badania wykonać i jak się do nich przygotować?
 • Jak często wykonywać badania, by ocenić stan tarczycy?
 • Które z badań mogę wykonać w ramach NFZ?
 • Od czego zależy poziom TSH?
 • Jakie badania wykonać w przypadku konkretnych objawów?

Przy okazji chciałam przypomnieć Wam o pakiecie „Pożegnaj objawy niedoczynności i Hashimoto @niedoczynna.pl”, który zaprojektowałam z myślą o rozprawieniu się z najbardziej dokuczliwymi objawami niedoczynności. Promocyjna cena (-35%) będzie obowiązywać już zawsze, dlatego gorąco polecam zapisać sobie link w zakładkach, gdy zdecydujesz się na konkretny przegląd zdrowia tarczycy. Sama sięgam po niego raz na 6-8 miesięcy.

Profil tarczycowy

Podstawowe badania, które należy wykonać, by ocenić pracę tarczycy to TSH, ft3 i ft4 (tak zwana „trójka tarczycowa”). Jeśli chcesz dowiedzieć się za co odpowiada każdy z tych hormonów i jakie działania podjąć, by zoptymalizować ich poziom, zachęcam Cię do lektury artykułu  Jak poprawić konwersję ft4 do ft3? Choć wielu endokrynologów pomija ft3, to oznaczenie jest potrzebne do oceny konwersji, czyli najprościej rzecz ujmując, sprawdzenia, czy tabletka z hormonem jest dobrze wchłaniania i rozprowadzana do komórek, czy tylko magazynowana. Wstępnej analizy sytuacji możesz dokonać samodzielnie, korzystając z internetowych kalkulatorów dostępnych np. tutaj.  Nie polecam konsultacji w grupach wsparcia w mediach społecznościowych – wszelkie wątpliwości powinien wyjaśnić endokrynolog.

Aby zdiagnozować lub wykluczyć Hashimoto i stany zapalne tarczycy potrzebne będą jeszcze trzy dodatkowe badania – przeciwciała antyTPO + antyTG oraz USG tarczycy.

Jak przygotować się do badań tarczycowych?

Przed badaniami nie zażywaj tabletki ani żadnych innych leków i przyjdź na badania na czczo. Co niezwykle istotne, jak wspomina Doktor Magda w swojej książce „Hashimoto. Niedoczynność tarczycy. Prawdy i mity”, wytwarzany przez przysadkę hormon TSH jest uwalniany pulsacyjne, a jego najwyższe stężenie występuje między godziną 23 a 4. Dlatego tylko poranne badania są miarodajne, ponieważ wartości referencyjne, które są przedstawione tuż obok Twoich wyników dotyczą porannych pobrań.

Jak często wykonywać badania, by ocenić stan tarczycy?

Poniżej przedstawiam zalecaną częstotliwość wykonywania badań tarczycowych. Sęk w tym, że niestety ma się ona nijak do częstotliwości wizyt u endokrynologa przysługujących nam w ramach NFZ. Wartości te są jedynie orientacyjne i nie zastępują indywidualnej konsultacji ze specjalistą. Pamiętaj, że każdy z nas jest inny – np. w przypadku guzka tarczycy zalecana będzie regularna kontrola i częstsze USG.

badanieczęstotliwość
TSHraz na 3 miesiące (lub raz na 6 tygodni przy zmianie dawki hormonu)
ft4raz na 3 miesiące (lub raz na 6 tygodni przy zmianie dawki hormonu)
ft3raz na 3 miesiące (lub raz na 6 tygodni przy zmianie dawki hormonu)
antyTPOraz na rok lub w przypadku wystąpienia Hashimoto i podjęcia działań w kierunku złagodzenia stanu zapalnego raz na 3 miesiące)
antyTGraz na rok lub w przypadku wystąpienia Hashimoto i podjęcia działań w kierunku złagodzenia stanu zapalnego raz na 3 miesiące)
USG tarczycyco najmniej raz na dwa lata

Które z badań mogę wykonać w ramach NFZ?

Wszystkie. Aby wykonać te badania bezpłatnie, potrzebujesz skierowania wypisanego przez endokrynologa przyjmującego w ramach NFZ. Jeśli otrzymasz skierowanie podczas prywatnej wizyty, za wszystkie badania trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni.

Od czego zależy poziom TSH?

TSH jest niezwykle czułym wskaźnikiem funkcji tarczycy,  na który mogą wpływać takie czynniki jak:

 • dieta uboga w składniki odżywcze
 • stosowane leki i antykoncepcja
 • pora dnia oraz różne laboratoria, w których dokonywane są pobrania
 • brak regularności w zażywaniu hormonu lub zbyt częste zmiany pory zażywania hormonu
 • nieodpowiednia dawka hormonu
 • ciąża
 • choroba (nawet zwykłe przeziębienie)
 • głodówki
 • drastyczne zmiany w dostarczanej ilości błonnika w diecie
 • nadejście chłodniejszej pory roku
 • zaburzenia hormonalne
 • stres

Jakie badania wykonać w przypadku konkretnych objawów?

Jeśli dokuczają Ci konkretne objawy niedoczynności tarczycy i chcesz namierzyć ich najbardziej prawdopodobne źródło, skorzystaj z poniższej ściągi.

Wzrost masy ciała, spowolniony metabolizm, zaparcia Insulina, glukoza (a najlepiej 3-punktowa krzywa insulinowa i glukozowa), prolaktyna, kortyzol, witamina D3, ew. substraty konwersji: cynk, selen, żelazo, ferrytyna
Wypadanie włosów oraz sucha skóra Witamina B12, witamina B6, witamina D3, żelazo, ferrytyna, cynk, selen
Bezsenność Kortyzol, prolaktyna
Brak energii, senność, uczucie ciągłego zimna Cynk, selen, żelazo, ferrytyna, witamina D3
Depresja, huśtawka nastrojów, problemy z pamięcią i koncentracją Witamina D3, witamina B12, żelazo

Możesz także skorzystać z gotowych pakietów, dzięki którym uda Ci się sporo zaoszczędzić, jak np. mój autorski pakiet opracowany dla swisslab.pl „Pożegnaj objawy niedoczynności i Hashimoto @niedoczynna.pl”

Badania zawarte w pakiecie pozwolą ocenić m.in. konwersję wolnych hormonów, stadium zaawansowania Hashimoto, stan gospodarki cukrowo-insulinowej oraz pracę nadnerczy.

Warto skorzystać i zapisać sobie ten link na przyszłość!

 

 

 

 

 

Przeczytaj

2 komentarze

Anna 28 lutego 2020 z 21 h 27 min

Bardzo ważny artykuł

Odpowiedz
Justyna 22 grudnia 2020 z 22 h 50 min

A jeżeli biorę letrox w nocy to przed badaniem go brać czy nie brać?

Odpowiedz

Podziel się opinią!